مقاوم سازی ساختمان مقاوم سازی ساختمان .

مقاوم سازی ساختمان

بررسی اثرات FRP روی رفتار ستون بتن آرمه

در سال های اخیر استفاده از کامپوزیت مسلح شده پلیمری به عنوان یک ماده با سطح عملکردی عالی در سازه های بتنی به شدت گسترش یافته است. کامپوزیت FRP از مزایایی چون قدرت بالا، سبکی و مقاومت در برابر خوردگی شهره اند.

با این حال، انواع مختلف این محصول، وجوه مقاومت و میزان تاب آوری متفاوت را از خود نشان می دهند. در این مقاله در ارتباط با تولید و به کار گیری FRP، انواع آن ها و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

کامپوزیت مسلح شده پلیمری
ظرف این دهه، کنترل و تحلیل سازه های بتنی و فولادی توجهات زیادی را به خود جلب کرد، نه فقط به خاطر کوتاهی عمر سازه بلکه در ارتباط با مسائل ایمنی. هرچند سازه های بتنی، به طور کلی سطح مقاومتی خوبی را از خود نشان می دهند، اما زلزله های سخت در کنار فرسودگی سازه های بتنی، گاها به خرابی های گسترده ای منتهی شده است.

به همین دلیل، مدت هاست که استفاده از جایگزین های قابل اتکاتر یا تقویت این سازه ها با مصالح کمکی مطرح شده است و موارد متعددی از مصالح جدید هم مورد آزمایش قرار گرفته است. یکی از این موارد هم کامپوزیت مسلح شده پلیمری یا FRP است.

ستون ها و تیرهای های بتنی تقویت شده به واسطه FRP در موارد مختلف مورد آزمایش قرار گرفت تا به عنوان یک جایگزین در سازه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

 

استفاده از FRP به صورت مواد تقویتی طولی و عرضی در حال حاضر در ساختمان ها و پل ها عملا وجود دارد. دلیل استفاده از این ماده، عملکرد عالی و مقاومت ویژه آن در برابر خوردگی است.

کامپوزیت مسلح شده پلیمری درمقایسه با فولاد، از نسبت وزن به مقاومت بالا و قدرت تاب آوری مناسبی برخوردار است، که مجموع این ویژگی ها آن را به جایگزینی مناسب در بسیاری از سازه ها تبدیل می کند.

بررسی اثرات FRP روی رفتار بتن آرمه
برای اینکه تاثیر FRP در شاکله و ساختار سازه و تقویت تاب آوری آن را بررسی کنیم استفاده از آن در ستون ها و تیر ها را مدنظر قرار دادیم. تاثیر کامپوزیت مسلح شده پلیمری، بر کنش ستون ها و تیرها در آزمایش های مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

ستون ها و تیرهای تقویت شده به واسطه FRP قدرت و انعطاف پذیری مناسبی را در سازه ها و در مقابل لرزه ها از خود نشان داده اند. آزمایش های انجام شده تحت بار چرخشی معکوس نشان داد که میزان ظرفیت drift ستون ها و تیرها بیش از ۳ % است. تیرهای FRP همچنین قابلیت مناسبی را در تحمل فشار از خود نشان داده اند.

تاثیر استفاده از مواد FRP بر روی ستون بتن آرمه
مقاومت مناسب: استفاده از FRP در ستون ها یا تیرها، ضمن حفظ وزن در سطح مناسب، مقاومت کافی را نیز حاصل می کند.

خوردگی پایین: گفتیم که یکی از مسائلی که در مورد فولاد مورد استفاده در سازه مطرح است، خوردگی است. یکی از بهترین ویژگی FRP ها، مقاومت مناسب در برابر خوردگی است.

حمل و نقل آسان: به طور کلی FRP به خاطر مواد تشکیل دهنده، وزن بالایی ندارند و به همین دلیل حمل و نقل آن هم آسان است.

نما و ظاهر بهتر: به خاطر شکل و ساختار مکعب وار FRP و بتن های تقویت شده با FRP نمای ستون ها و تیرهای ساخته شده با آن در اسکلت هم بهتر است.

طول عمر بالا: به خاطر مقاومت در برابر خوردگی، طول عمر بتن آرمه در استفاده از FRP بالا می رود.

 

اثرات FRP بر رفتار ستون بتن آرمه
استفاده از FRP در بتن می تواند مقاومت آن را در مقابل فشار بالا ببرد. در این حالت به واسطه محصور سازی، الیاف FRP به صورت عرضی در طول ستون کشیده می شود و شکل ستون فقرات آن را ایفا می کند.

درواقع FRP در این وضعیت تنها در صورتی که فشار بر بتن به نقطه شدید برسد عمل می کند. به این ترتیب مقاومت تا حد زیادی بالا می رود. البته میزان مقاومت بتن در این روش تا حد زیادی به میزان الیاف FRP استفاده شده بستگی دارد.

تاثیر الیاف مختلف مورد استفاده در FRP
الیاف شیشه ای: الیاف شیشه ای به خاطر قیمت پایین تر، مقاومت کششی (انعطاف) بالاتر و قابلیت تاب آوری حرارتی بالا یکی از متداول ترین مواد مورد استفاده در FRP ها هستند. مقاوم بودن الیاف شیشه ای از نظر الکتریکی باعث می شود که از نظر ایمنی در برابر آتش سوزی در مواقع بحرانی کاربرد داشته باشند.

الیاف کربنی: الیاف کربن به خاطر قابلیت کششی بالا مقاومت بتن آرمه و انعطاف پذیری آن را در مواقع فشار بالا می برد.

معایب کامپوزیت مسلح شده پلیمری
هزینه بالا: برخی مواد ترکیبی در تولید برخی از کامپوزیت های FRP هزینه ای بالا را بر سازه تحمیل می کنند.
عدم تحمل حرارت: برخی الیاف های FRP مثل کربن و آرامید، از مقاومت پایین در برابر حرارت برخوردارند.
موارد استفاده از FRP
ارتقا ظرفیت باربری: از کامپوزیت مسلح شده پلیمری در بیشتر مواقع به عنوان چارچوبی کمکی و برای افزایش ظرفیت باربری سازه استفاده می شود.
تغییر و اصلاح: از کامپوزیت های تقویت شده با الیاف برای تغییر و اصلاح نقاط آسیب دیده یا در معرض آسیب هم استفاده می شود.
نتیجه گیری

بالا بردن مقاومت سازه های مختلف در برابر زلزله، دغدغه بزرگ همه دوران های زندگی یکجا نشینی بشر بوده است. استفاده از سازه های بتنی تا حد بسیار زیادی کارآیی خود را در برابر این حوادث غیرمترقبه نشان داده است.

با این حال، سازه های بتنی بعد از مدتی دچار خوردگی می شوند و در واقع عمر محدودی دارند، از طرفی در برخی نقاط خاص استفاده از سازه های بتنی، ایمنی کامل را حاصل نکرده است. به همین دلیل و با پیشرفت هایی که درزمینه تکنولوژی وجود دارد تلاش ها برای رسیدن به یک محصول جدید موثر در جریان است.

در این میان FRP با مواد پلیمری تقویت شده با الیاف یکی از روش هایی است که ظرف دهه اخیر به شدت مطرح شده است. البته توجه داشته باشید که کاپوزیت مسلح شده پلیمری با وجود ویژگی های مثبت بالا، هنوز تا رسیدن به نقطه ی ایمنی صد در صدی فاصله دارد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۰۲:۰۲ توسط:محمد موضوع: نظرات (1)

معرفی 5 ابزار رایگان و فوق العاده برای سئوکاران و وبمستران

ابزار اختصاصی جستجوی Google فارسی در نتایج تبلت

همان طور که می دانید نتایج جستجو گوگل در پلتفرم های مختلف از جمله: موبایل و دسکتاپ و تبلت متفاوت خواهد بود اما به کمک ابزار اختصاصی جستجو گوگل شیک رنک فقط نتایج تبلت را با 100 صفحه از سایت ها مشاهده خواهید کرد

کاربرد ابزار اختصاصی جستجوی گوگل فارسی در نتایج تبلت
کاربرد های این ابزار برای هیچ وبمستر حرفه ای پوشیده نیست و در اینجا ما تنها به چند کاربرد عمومی آن اشاره خواهیم کرد
1- جستجو در نتایج تبلت به زبان فارسی
2- نمایش 100 نتیجه با 1 بار جستجو
3- بررسی دقیق موقعیت عبارات کلیدی سایت در نتایج تبلت

لینک ابزار: https://chicrank.com/tablet.php


ابزار نمایش نسخه کش شده وب سایت در گوگل

اگر سایت مورد نظر شما کند است یا سرور سایت پاسخ نمیدهد، می توانید با کمک این ابزار به پیوند ذخیره‌ شده سایت خود در حافظه پنهان گوگل بروید.
ابزار نمایش آخرین نسخه کش شده وب سایت در گوگل کاری از شیک رنک بوده که به شما نشان می دهد که خزنده گوگل آخرین بار، چه موقع از صفحات سایت شما دیدن کرده است و آخرین نسخه صفحات سایت شما را در حافظه و کش داده های خود دارد را به نمایش می گذارد.

لینک ابزار : https://chicrank.com/cache.php


ابزار جستجوی در 100 نتایج گوگل

به طور کلی یکی از قابلیت های بسیار مفیدی که در شیک رنک فراهم گرده است حذف محدودید جستجو در گوگل است.

در حالت عادی جستجوی گوگل فقط 10 نتیجه در صفحه اول گوگل برای کاربران قابل نمایش است اما با روی کار آمدن ابزار مفیدی جستجو در 100 نتایج گوگل که شیک رنک برای شما طراحی نموده است از این پس می توانید تنها با یکبار جستجو به 100 نتایج گوگل دسترسی داشته باشید 100 نتایج فوق از 10 صفحه گوگل را بصورت کامل می توانید مشاهده و استفاده نمایید .

لینک ابزار : https://chicrank.com/search100.php


ابزار جستجوی تصاویر در گوگل و یاندکس و بینگ

به کمک ابزار اختصاصی جستجو تصاویر در گوگل - یاندکس - بینگ شیک رنک فقط نتایج تصاویر را با تعداد نامحدود تصویر از تمام صفحات سایت ها مشاهده خواهید کرد

لینک ابزار: https://chicrank.com/img.php


ابزار بررسی جایگاه کلمات کلیدی در نتایج گوگل

جایگاه عبارات کلیدی سایت ، با توجه به اهمیت بالای آن جهت بررسی و رصد موقعیت وب سایت در نتایج جستجوی گوگل، وجود ابزاری دقیق و کاربردی و رایگان که بتواند در کوتاه ترین زمان جایگاه و موقعیت عبارات کلیدی سایت را ارائه دهد بیش از گذشته حس می شد، بنابراین با فراهم شدن ابزار رایگان بررسی جایگاه کلمات کلیدی نتایج گوگل در شیک رنک این امکان فراهم گردید است تا با روشی دقیق و شفاف وبمستران و سئو کاران و کارشناسان دیجتال مارکتینگ و سئو و عموم کاربران بتوانند در فاصله چند میلی ثانیه به رصد کلمات سایت خود بپردازند.

لینک ابزار: https://chicrank.com/google-ranking.php


برای مشاهده ابزار های رایگان مفید و کاربردی مورد نیاز دیگر به سایت شیک رنک مراجعه نمایید.

منبع:chicrank.com


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۴۷:۵۱ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

مقاوم سازی ساختمان با مهاربندی های کمانش تاب

یکی از روش های پرکاربرد برای افزایش مقاومت ساختمان ها در مناطق با میزان احتمال وقوع زلزله، استفاده از مهاربندهاست. از طریف دیگر، با بالا رفتن نگرانی ها در مورد ایمنی ساختمان های قدیمی تر و همین طور تغییرات کاربری ساختمان ها (مثلا افزایش طبقات) ،بحث بالا بردن ایمنی ساختمان ها و مقاوم سازی آن ها مطرح می شود.

روش های مختلف جدید و نوینی برای ارتقا مقاومت ساختمان ها مورد توجه قرار گرفته و یکی از این روش ها استفاده از BRB یا مهاربندی کمانش تاب است.

کارشناسی طرح و انتخاب روش های مقاوم سازی
بعد از اینکه با کارشناسی های دقیق محرز شد که ساختمان از نظر مقاومت دچار اشکال است، و یا اینکه منطقه جغرافیایی ،جزو مناطق با میزان احتمال بالای زلزله بود، روش های مختلف مقاوم سازی مطرح می شود.

با توجه به شاکله ساختمان،ابعاد پی، منطقه ی استقرار و نوع مصالح به کار گرفته شده، روش مناسب برای مقاوم سازی انتخاب می شود.پیش ازاین، روش های سنتی استفاده از مهاربندها، در مواجه با تنش ها و تکان های زلزله، کارایی ناقصی از خود نشان داده اند. به همین دلیل از روش های نوین تری استفاده می شود.

BRB چیست؟
سازه ها در مواجهه با تکان ها و لرزه ها، با تسری حجم بالایی از انرژی جنبشی در شاکله خود روبرو می شوند و درواقع میزان صدمه ای که ساختمان تجربه می کند تا حد زیادی به نوع انتشار این جنبش در ساختمان بستگی دارد.

به همین دلیل مهندسین ساختمان از دیرباز به دنبال طراحی یک سیستم مقاوم در برابر لرزش ها و جنبش ها بودند، سیستمی که بتواند انرژی مورد اشاره را وقتی که بر ساختمان وارد می شود تحلیل ببرد.

 

درواقع کارکرد اصلی عنصر تحلیل انرژی آن است که میزان آسیب بر ساختار های اصلی سازه را کاهش دهد. برای این منظور مدت هاست که از مهارها برای تثبیت سازه در مقابل بارهای وارده ناشی از باد یا زلزله استفاده می شده است. اما نقص اصلی مهاربندی سنتی، تنزل قدرت مهاربند به واسطه فشار وارده بر مهارهاست. مهاربندی کمانش تاب،راه حل این مشکل است.

مهاربند کمانش تاب، یک سیستم مقاوم در برابر لرزه است که در مقایسه با مهاربند های سنتی کارکرد خود را اثبات کرده است.در این روش، سعی شده است که با شیوه ای خاص، مهارها به سطحی از انعطاف برسند که زیر فشارها، قابلیت دفع فشار یا تحمل بواسطه انعطاف را داشته باشند.

تاریخچه مهاربند کمانش تاب
BRB ها را می توان در حوزه مقاومت بنا، تحول و پیشرفتی تازه دانست. اولین نمونه های آن در دهه ۸۰ ظهور کردند و آزمایش آن ها در میانه همین دهه آغاز شد. مفهوم مهاربند کمانش تاب، ابتدا توسط مهندسی ژاپنی به نام بایاشی مطرح شد.

در جریان دهه ۹۰ در ژاپن به صورت آزمایشی به کار گرفته شد و چون موفقیت آمیز بود در سال ۱۹۹۸ در آمریکا هم به کار گرفته شد و مراحل آزمایش و شبیه سازی آن در سال ۱۹۹۹ در ایالات متحده به انجام رسید. در سال ۲۰۰۰ در پروژه های ساخت و ساز متعددی به کار گرفته شد و عملا ایمنی خود را نشان داد.

شاکله BRB
شاکله اصلی مهاربندهای کمانش تاب شامل یک هسته فولادی می شود که در میان بتون جا داده می شود. فضای ما بین هسته اصلی و مهار با ماده ای بتون مانند پر می شود و پوشش ویژه برای مهار استفاده می شود تا از خمش آن در مواقع فشار جلوگیری شود. این شاکله بدیع، باعث می شود که در موقع تحمیل فشار، BRB بتواند انعطاف بالاتری از خود نشان دهد.

مزایای BRB
امکان اتصال آسان به شاکله ساختاری سازه.
ظرفیت بالای تسری فشار وارده و ثبات کنش در مواقع فشار.
تاثیر پذیری و حساسیت پایین در مواجهه با تغییرات در شرایط محیطی مختلف.
انعطاف در طراحی.
در بیشتر مواقع برای نصب BRB نیازی به سازه و تقویت چارچوب وجود ندارد.

معایب BRB
عدم امکان بررسی کامل صدمات وارده بر مهاربند بعد از وقوع لرزه های احتمالی.
عدم مطالعات کافی در ارتباط با میزان قدرت دقیق مهارهای متصل شده به چارچوب.
عدم خود محور بودن BRB، که این امر مقاومت آن را تا حدی تحت تاثیر قرار می دهد.
موارد استفاده
از مهاربند کمانش تاب در سازه های مختلف بسیاری استفاده شده است، در ادارات، بیمارستان ها، پارکینگ ها، ساختمان های چند طبقه، مدارس، مساجد و استادیوم ها. اما غیر از این، در سازه های غیر اقامتی مثل پل ها نیز استفاده از BRB موفقیت آمیز بوده است.

مکانیزم عمل
BRB در مواقع مواجهه با بار جانبی (lateral load)، از خود یک تقارن در تحمل بار نشان می دهد و در واقع بار وارده بر مهاربند، به صورتی متوازن و متقارن بر آن وارد می شود. نوع طراحی BRB به گونه ای است که در جریان سیکل فشار ، با خمش مواجه نمی شود.

مهاربند کمانش تاب در موقع فشار، تاب آوری خمش بالایی دارند. خمش مهار در موقع فشار، قدرت آن را تحلیل برده و می تواند مهاربند را به سمت ریزش سوق دهد. ظرفیت تاب آوری پایین به معنای تسری انرژی لرزه پایین بوده و همین مسئله اشکال مهاربند های پیشین بوده است.

از BRB در پل ها هم به عنوان یک سازه انتقال فشار برای گرفتن انرژی لرزشی استفاده می شود و در پروژه های بزرگ هم کارآیی خود را نشان داده است.

نتیجه گیری

مطالعات مختلف کارآیی مهاربندهای کمانش تاب را نشان داده اند. در میان تمام مهاربندها، BRB در مقابل فشار های لرزه، بیشترین مقاومت را از خود نشان داده است. وجوه ساختاری BRB و انتشار با ثبات انرژی در آن بدون ایجاد خمش باعث می شود که در برابر بارهای جانبی مقاومت داشته باشد.

از چند دهه پیش که برای اولین بار از این مهارها در ساختمان هایی در ژاپن استفاده شد تا به امروز، کارآیی این مهاربندها در عمل ثابت شده است و به نظر می رسد که برای کشور ایران هم با توجه به اینکه موارد لرزه ها در مقایسه با کشورهای زلزله خیزی چون ژاپن پرشمار نیست، عملا استفاده از آن ها اثربخش است و البته در عمل هم این مسئله اثبات شده است که یکی از موارد استفاده از RRB در ساختمان های آسیب دیده زلزله کرمانشاه خود را نشان داد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۶:۵۰ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

معرفی محصولات سئو و ارتقا رتبه سایت شیک رنک

شما را به معرفی محصولات سئو و ارتقا رتبه سایت شیک رنک دعوت می کنیم.

افزایش کلیک گوگل ترندینگ

با هر Impressions (جستجو و نمایش) کلید واژه به همراه نام برند کلید واژه های میزبان در گوگل ترند و به لیست پیشنهادات پر جستجو گوگل وارد خواهند شد. مزایای دیگر سرویس خرید کلیک گوگل ترندینگ عباتند از:
ترند شدن عبارات با نام برند در گوگل SERP
ارتقا رتبه کلمات کلیدی اصلی
2 برابر شدن ترافیک و کلیک ارگانیک سایت
ارتقا جایگاه در گوگل
کمک به ارتقا رنک الکسا
قابل ثبت و رهگیری در سرچ کنسول گوگل و ALEXA
●ظرفیت برندینگ که در ذهن مخاطب شکل گرفته و منجر به اعتمادسازی می‌شود. ●اگر می‌خواهید برند شما در ذهن مخاطب ماندگار شود،کلیک گوگل ترندینگ از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

خرید کلیک ارگانیک گوگل با نام برند (ترندینگ)


خرید ورودی گوگل

وارد ده صفحه ی آغازی گوگل خواهید شد. اسم برندی که به عنوان کلمه کلیدی استفاده کرده اید در کادر جستجوی موتور جستجو گر گوگل نمایان می گردد، که منجر به کنجکاوی افراد و کلیک های متعدد می شود. افزایش ورودی گوگل ارتقا رتبه سایت ها در صفحه برتر و آغازین گوگل می‌شود. الگوریتم های جدید گوگل همواره به سایت‌هایی که کاربران زیادی به آن ورود می‌کنند بشدت اهمیت می‌دهد و آنها را در صفحه اول از رتبه بندی صفحات خود به نمایش در می‌آورد.
●با گام های ملایم شروع کنید و قدرتمندانه ظاهر شوید.

●قابلیت انتخاب میانگین Dwell Time و زمان حضور کاربر در سایت از 30 تا 250 ثانیه ●قابلیت رایگان اسکرول صفحه و کلیک تصادفی از دیگر صفحات سایت شما ●قابلیت رایگان بازدید بازگشتی و بازدید تصادفی از دیگر صفحات سایت شما ●قابلیت انتخاب نوع دستگاه بازدیدکنندگان ● امکان انتخاب بازدید با IP ایران و خارج ●قابلیت ثبت آمار و نمایش در google analytics و alexa

خرید ورودی گوگل شیک رنک


خرید کلیک گوگل

سایتی در جایگاه پایین از نتایج گوگل است اما با سفارش سرویس افزایش کلیک گوگل کاربران زیادی بر روی آن کلیک می کنند در واقع نرخ کلیک و CTR سایت در مقایسه با جایگاهی که دارید بالاتر رفته و گوگل با استفاده از الگوریتم RankBrain جایگاه و رتبه سایت را فورا ارتقا می دهد. مثلا روزانه 2000 نفر کلمه کلیدی سایت شما را جستجو کنند و فقط 5 درصد آنها یعنی 100 نفر در نتایج گوگل بر روی سایت کلیک کنند نرخ کلیک و CTR سایت به 10 درصد افزایش می یابد در واقع بازدیدکنندگان ارگانیک سایت 2 برابر خواهد شد .

●با ارتقا CTR و رتبه گوگل، محصولات و خدمات خود را، بصورت رایگان به میلیون‌ها کاربر گوگل نمایش می دهید . ●قابلیت اسکرول و کلیک تصادفی در صفحات سایت ●قابلیت رایگان جستجو بازگشتی و بازدید 2 مرتبه از سایت ●قابلیت انتخاب محیط جستجو موبایل یا دسکتاپ ●قابلیت انتخاب نوع آی پی ایرانی یا خارجی ●قابلیت ثبت آمار و نمایش در گوگل سرچ کنسول و Alexa ●قابلیت انتخاب میانگین Dwell Time و زمان حضور کاربر در سایت از 30 تا 250 ثانیه ●سرویس کاملا ایمن و مورد تایید گوگل بدون ریسک منفی برای سایت ●جستجو و کلیک در 10 صفحه اول و 100 نتایج نخست در گوگل

خرید کلیک گوگل شیک رنک


افزایش بازدید سایت

تأیید شده است که Google از داده های Google Chrome برای تعیین تعداد افرادی که از سایت بازدید می کنند (و چند بار) استفاده می کند. سایت هایی که افزایش بازدید مستقیم زیادی دارند احتمالاً سایت های با کیفیت بالاتر در مقابل سایتهایی هستند که خرید بازدید سایت بسیار کم تری دارند. بازدید هایی که بصورت مستقیم به سایت شما منقل شود را Direct Traffic یا ترافیک مستقیم می گویند. به عنوان مثال اگر شما درون مرورگر خود سایت chicrank.com را وارد کنید این نوع بازدید مستقیم خواهد بود.

زمان ماندگاری انتخاب از ♻️30 ثانیه & 250 ثانیه♻️ - کسب تدریجی جایگاه برتر position - ارتقا مستقیم رنک الکسا ایران و جهانی - ارتقا تدریجی نرخ پرش و بهبود بانس ریت - کسب امتیاز و بهبود شاخص های تجربه کاربری و بهبود میزان رضایت مندی سایت از الگوریتم رنک برین گوگل

خرید بازدید سایت شیک رنک

برای سفارش محصولات به سایت شیک رنک مراجعه نمایید .
منبع :chicrank.comبرچسب: سئو،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۲۹:۴۰ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

کامپوزیت مسلح شده پلیمری یا FRP چیست؟

کامپوزیت مسلح شده پلیمری یا همان FRP یک ماده ترکیبی است که از یک ماتریکس پلیمری، به اضافه یک ماده فیبری تقویت کننده ایجاد می شود. ماتریکس اولیه یا همان ماتریکس پلیمری معمولا یک رزین سخت است که از مقاومت در برابر تاثیرات شیمیایی و خوردگی بهره مند است اما معمولا از نظر مکانیکی، مقاومتی ندارد.

اضافه کردن یک جز فیبری، ماده ترکیبی جدیدی را حاصل می کند که کارکرد بسیار بالاتری دارد. پلیمر اصلی شامل ایپوکسی، پلی استر یا وینیل است. و فیبر مورد استفاده در عین حفظ شکل و ساختار خود، ویژگی های استثنائی خودش را هم به این پلیمر اولیه اضافه می کند که در نتیجه، کامپوزیت مسلح شده پلیمری ایجاد شده، سبک تر، سخت تر و از نظر مکانیکی قوی تر خواهد بود.

فیبرهایی که به این منظور استفاده می شوند معمولا کربنی، بازالتی، شیشه ای، چوبی یا برخی موارد دیگر را شامل می شوند.

موارد کاربردی استفاده از FRP
صنایع هوافضا.
صنعت اتومبیل.
حوزه ساخت و ساز.
کالاهای مصرفی.
صنعت برق.
صنایع دریایی.
صنعت اتومبیل
کامپوزیت مسلح شده پلیمری در صنعت تولید اتومبیل، جایگزینی مناسب و ارزشمند برای فولاد هستند و در تولید اتومبیل های لوکس از آنها استفاده می شود. در واقع این ماده جدید، در عین حال مقاومت بالا، مصرف سوخت اتومبیل و وزن کلی اتومبیل را کاهش داده و سرعت آن را بالا می برد.

صنعت ساخت و ساز
یکی از حوزه هایی که استفاده از این محصول ترکیبی به شدت معمول شده صنعت ساخت و ساز و مقاوم سازی سازه ها است. بیش از ۲۰% FRP های تولیدی در حال حاضر در صنعت ساخت و ساز، مثلا پل ها یا جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از کامپوزیت مسلح شده پلیمری در صنعت ساختمان بسیار گسترده و متنوع است که در ادامه به برخی از انها اشاره خواهیم داشت.

 

ورقه های FRP
این ورقه ها به سطح بتون چسبانده می شوند و به این ترتیب آن را در مقابل آسیب تقویت می کنند. انعطاف پذیری محصول، امکان استفاده از آن را تقریبا در هر نقطه ای از سازده برآورده می سازد.

میلگرد FRP
فولاد به طور کلی از مقاومت مناسبی در برابر خوردگی برخوردار است اما در برخی محیط های با میزان رطوبت بالا، فولاد دچار خوردگی می شود. به همین دلیل در برخی سازه ها از میلگرد FRP استفاده می شود.

غیر از این موارد، نبشی، ناودانی،آرماتور، گارد ریل، پنجره ها و مجموعه ای متنوع دیگری از محصولات مرتبط با حوزه ساخت و ساز حالا با استفاده از این ماده نوظهور تولید می شوند.

صنعت هوافضا
در حال حاضر این بخش، تنها ۰٫۶% از FRP تولیدی را به خود اختصاص داده است اما با توسعه هر چه بیشتر، این درصد و میزان روندی به شدت صعودی پیدا کرده است.

مثلا فیبر کربنی مورد استفاده در FRP تا ۲۵% در وزن نهایی محصول تاثیرگذار است، و این مهم بدون از دست رفتن قدرت محصول، در مقایسه با ورقه های آلومینیومی به دست می آید. کامپوزیت مسلح شده پلیمری با فیبر کربنی قدرت و تاب آوری عالی در برابر شرایط محیطی مختلف دارد و میزان انبساط آنها در مقابل گرما پائین است. به همین دلیل منطقی است که در صنایع هوایی از آن استفاده شود.

ویژگی های FRP
تولید سریع و زمان نصب کوتاه: مشخص است که وقتی در مورد ویژگی های یک محصول صحبت می کنیم باید کلیت آن محصول، از تولید تا استفاده نهایی را در نظر بگیریم.

تولید سریع کامپوزیت مسلح شده پلیمری یعنی کاهش هزینه های آن و البته این مهم به قیمت از دست رفتن کیفیت محصول نهایی حاصل نمی شود. FRP از قدرت، کیفیت و ماندگاری عالی برخوردار است.

سبکی: بزرگ ترین ویژگی کامپوزیت مسلح شده پلیمری سبکی آن است. در واقع این ماده تولیدی تا ۸ برابر از بتون آرمه سبک تر است.

به این ترتیب نصب یا جدا کردن آن از نقطه ای که در آن استفاده شده هم برای کارگران آسان تر است و تجهیزات مورد نیاز کمتری هم نیاز دارند. همانطور که پیش تر هم گفتیم نکته قابل تامل این است که این سبکی، به هیچ وجه به معنای قدرت مقاومت نسبی پائین تر نیست. درواقع، frp یک ماده ترکیبی با وزن پائین اما قدرت بالاست.

 

در واقع همین قدرت بالا بود که باعث شد، صنعت اتومبیل سازی هم کم کم علاقه مند به استفاده ازآن ها و جایگزینی ان به جای فولاد مورد استفاده در بخش های مختلف خودروها بشود. FRP می تواند سختی آهن را در عین حال سبکی داشته باشد، و خوب سبکی یعنی مصرف انرژی به صورتی اثربخش تر.

خوردگی و ماندگاری: چون این محصول از قدرت و ماندگاری بالایی برخوردار است، مقاومت آن در برابر خوردگی هم بالاست و به این ترتیب و در مجموع، الزامات مربوط به نگهداری آن هم کم تر است.

نیاز کم تر به نگهداری، یعنی هزینه های نگهداری پائین تر و این در کل، به معنای رضایت بالاتر مصرف کننده نهایی می تواند باشد.

با وجود اینکه هزینه مواد اولیه کامپوزیت مسلح شده پلیمری در مقایسه با دیگر مواد، کمی بالاتر است اما این ماندگاری بالا، این هزینه اضافی را مقرون به صرفه می سازد.

انعطاف پذیری: FRP ها به طور کلی قابلیت تطبیق بالایی دارند، و به همین دلیل در مقایسه با بسیاری از مواد، امکان استفاده انها در موقعیت های مختلف فراهم تر است.

در واقع این ماده ترکیبی را می توانید در اشکال گوناگون مدور یا مکعب، لوله ای، کانالی یا میله ای با کمترین هزینه شکل دهید.

از این گذشته می توان ویژگی های فیبرها را مورد دستکاری قرار داد تا برای الزامات کاری مختلف کارآیی داشته باشد. به طور کلی، کامپوزیت مسلح شده پلیمری از وجوه الکتریکی عالی و مقاومت محیطی خیره کننده ای برخوردار است.

مسئله ی دیگری که این ماده را به ماده ای محبوب در بین صنایع مختلف تبدیل می کند فرآیند تولید آن است که کاملا مقرون به صرفه است.

عایق بودن: با توجه به ترکیبات مورد استفاده در FRP، یک عایق دمای بسیار عالی، در مواجهه با آتش یا اشعه های ماورا بنفش است.

غیر از این، انسجام ساختاری و مقاومت در برابر مواد شیمیایی و دیگر مواد خورنده هم در این ماده تولیدی بالاست. البته وجوه کامپوزیت مسلح شده پلیمری به شدت به عوامل مشخصی چون وجوه مکانیکی مواد پایه، فیبر اضافه شده و حجم نسبی استفاده از هر کدام از این دو درجه ازمواد، و میزان فیبر مورد استفاده و نوع سوق آن در ماده اولیه وابسته است.

فیبرهای معمول و مورد استفاده در frp
شیشه: شیشه یک ماده عایق بسیار خوب است که در ترکیب با ماتریکس، فایبرگلاس یا کامپوزیت مسلح شده پلیمری را ایجاد می کند.

کربن: فیبرهای کربنی یا الیاف کربن ، قدرت کشسانی بالا، مقاومت، سختی و مقاومت دمایی بالا، و انقباض دمایی پائین و وزن کم را از خود نشان داده اند.اتم های کربن کریستال هایی را ایجاد می کنند که به طور عمده در محور طولی فیبرها جا می گیرد.

آرامید: ارامید یک جز فیبری است که فیبرهای ترکیبی مقاوم دربرابر دما و محکمی را حاصل می کند. این نوع فیبر در صنایع زیادی مورد استفاده است.

نتیجه گیری

عرصه علم و پژوهش، صحنه ورود محصولات جدیدی است که از موادی بدیع به دست می آیند.یکی از این محصولات جدید که تحولی بزرگ را در حوزه های مختلف صنعت، از ساخت و ساز گرفته تا هوا و فضا، ایجاد کرده FRP است.

زمان زیادی از متداول شدن استفاده از این ماده نمی گذرد اما در همین زمان کوتاه، بخش اعظمی از قطعات مختلف در صنایع متفاوت را به خود تخصیص داده است. یکی از حوزه هایی که به شدت حضور این ماده ترکیبی جدید در آن احساس می شود صنعت ساخت و ساز است.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ شهریور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۵۴:۱۰ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

آشنایی و راهکار های مقاوم سازی سقف وافل

مقاوم سازی سقف وافل برای صاحبان مکان ها و مجتمع هایی که از این نوع از سقف استفاده می کنند حائز اهمیت است. برای بررسی مقاوم سازی این نوع سازه، بهتر است ابتدا به ماهیت آن پرداخته و سپس به پیشنهادات و توصیه های ممکن برای مقاوم سازی آن توجه کنیم.

اولین سوالی که پیش می آید این است که اصلا سقف وافل چیست؟

اسم وافل حتما به گوش شما آشناست نوعی از نان های پنکیکی صبحانه و بستنی که بصورت مشبک های منظم بوده و طرح های جالبی دارند. در بحث سازه ها نیز سقف هایی با شباهت هایی به این طرح ها با بتن ساخته می شوند و برای سقف مکان های مختلف اجرا می شوند.

بطور معمول این نوع از سقف ها که یک تخته شبکه با اضلاع منظم شناخته می شوند، در ورودی هتل ها، مراکز خرید، رستوران ها و مکانهایی که از نور مصنوعی و البته مناسب استفاده می شوند، بکار می رود. مقاوم سازی سقف وافل از همین رو بسیار مهم است.

این نوع از سازه های بتنی، مقاومت بالاتری نسبت به کف های تخت دارند و سبک تر نیز هستند هرچند برای هر دو موضع قابل استفاده می باشند. همچنین در مواردی که محدودیتی در عمق ستون ها وجود داشته باشد برای نمایان شدن ارتفاع اصلی استفاده می شوند.

مقاوم سازی سقف وافل مبحثی پیرامون تقویت عمر و کیفیت و توانایی تحمل بار همین نوع از سازه هاست که معمولا بعلت اجرا در مکان های عمومی، اهمیت آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

 

ساخت و ساز تخته وافل به طور کلی برای مناطق مسطح مناسب است. میزان بتن استفاده شده در دال وافل در مقایسه با انواع دیگر کمتر است. لایه های وافل از مقاومت جمع شدگی خوبی برخوردار هستند. دال وافل یک جز ساختاری است که از بالا توخالی و در پایین ساختاری شبکه مانند دارد. از تخته وافل می توان برای کف سازی و سقف استفاده کرد.

یک دال تخت برای مدت زمان طولانی ساخته نمی شود و ممکن است ترک ایجاد شود اما با رعایت پروتکل های مقاوم سازی سقف وافل، دال وافل نوع خاصی از دال است که عمدتا برای مدت طولانی ساخته می شود و در برابر ترک خوردگی و افتادگی مقاوم است.

دال سقف های وافل بر اساس شکل دال (ورق های PVC) به انواع زیر طبقه بندی می شود:

مثلثی – ساختار غلاف
مربع – ساختار غلاف
اهمیت و فواید و مضررات استفاده از سقف های وافل چیست؟
همانند دیگر سازه ها، سقف وافل نیز دارای مزایا و معایبی است که در طول اجرا یا پس از آن ممکن است بروز کند اما تجربه ثابت کرده که مزایای آن بیش از معایب آن است. بطور خلاصه و تیتر وار میتوان به برخی از مزایای آنان اشاره کرد:

از آنجا که وزن سقف های وافل سبک تر است، دال های وافلی می توانند بارهای سنگین تر و طویل تری نسبت به دال های مسطح حمل کنند.
مناسب برای فواصل ۷ متر- ۱۶ متر هستند.
دال وافل را می توان هم به عنوان دال سقف و هم کف استفاده کرد.
این سازه ها سبک هستند، بنابراین با بکارگیری یک چارچوب سبک، صرفه جویی قابل توجهی در ساختار سازه ی اصلی میتوان اعمال کرد.
وافل برای سقف و دهانه‌های بزرگ استفاده می‌شود و همچنین هنگامی‌که تعداد ستون‌ها محدود باشد میتوان استفاده نمود.
سقف‌های وافل استحکام خوبی در کنار ظاهر زیبا داشته و به همین منظور از سقف‌های وافل در فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، و …. استفاده می‌شود.
سقف‌های وافل را میتوان از بتن،فولاد،چوب و… ساخت که در ساختمان‌های تجاری پیشنهاد می‌گردد از بتن استفاده شود و از فولاد و همچنین جوب میتوان در تعمیرگاه ها، گالری ها و سالن‌ها استفاده نمود و نیز مقاوم سازی سقف وافل نیز با کمترین امکانات و ساده ترین روش ها قابل اجراست.

معایب سقف ها و صفحات وافل:
اما معایب آن عمدتا پیرامون زیبایی و کارایی آن است و پیرامون کیفیت آن بحث کمتری شکل می گیرد. از تخته وافل در پروژه های معمولی ساختمانی استفاده نمی شود. فرم های ریخته گری یا قالب های مورد نیاز واحدهای پیش ساخته بسیار پرهزینه هستند و از این رو تنها در صورت تمایل به تولید مقیاس وسیع واحدهای مشابه، مقرون به صرفه هستند. ساخت و ساز به نظارت دقیق و نیروی کار ماهر نیاز دارد.

از تخته وافل در پروژه های ساختمانی معمولی استفاده نمی شود زیرا گران است، بنابراین تنها زمانی مقرون به صرفه است که تولید مقیاس وسیع واحدهای مشابه مورد نظر باشد. در ضمن، ساخت و ساز به نظارت دقیق و نیروی کار ماهر نیاز دارد.

در فرآیند مقاوم سازی سقف وافل باید به چه نکاتی دقت کرد؟
مقاوم سازی با frp یا به طور دقیق تر ترمیم و مقاوم سازی سقف وافل با استفاده از الیاف frp از جنس شیشه و کربن میتواند بسیار تاثیرگزار و موثر باشد. از آنجا که ظرفیت خمشی دال ناشی از کنش درونی نیروهای کششی و فشاری می‌باشد، کامپوزیت FRP را می توان به منظور افزایش نیروی کشش در وجهی که نیروی کشش بدان وارد می گردد اجرا نمود.

بنا به نوع نیاز و ترمیم سقف وافل میتوان با استفاده از تزریق بتن، گروت و یا چسب اپوکسی ترک های به وجود آمده در سطح سقف را ترمیم کرد تا از گسترش و رساندن آسیب جدی به سقف جلوگیری کرد.

اما روش بسیار مدرن و راج تر برای ترمیم و مقاوم سازی سقف وافل، استفاده از الیاف FRP می باشد که علاوه بر پوشش ترک های ایجاد شده با افزایش ظرفیت باربری و افزایش مقاومت خمشی سقف از بروز ترک و ایجاد خیز در سقف جلوگیری میکند. یکی دیگر از روشهای افزایش ظرفیت باربری و افزایش مقاومت خمشی سقف استفاده از لمینت FRP در سطح تحتانی سقف است.

از آنجا که ظرفیت خمشی دال ناشی از اندرکنش نیروهای کششی و فشاری می‌باشد، کامپوزیت FRP را می توان به منظور افزایش نیروی کششی در وجهی که نیروی کششی به آن وارد می شود و نهایتا مقاوم سازی سقف وافل اجرا نمود.

در بیشتر موارد، دال از مقاومت فشاری کافی برخوردار بوده و نیازی به تقویت ندارد ولی در صورت لزوم میتوان ازکامپوزیت FRP به عنوان بخش از طرح مقاوم سازی در وجهی که نیروی فشاری به آن وارد می‌گردد استفاده نمود.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۳۲:۵۷ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

نکاتی پیرامون مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق

آتش سوزی در خانه یکی از ترسناک ترین چیزهایی است که یک انسان می تواند تجربه کند. بهمین جهت مقاوم سازی اسکلت بتنی و ساختمان در برابر حریق باید در اولویت سازندگان و ساکنین خانه های مسکونی و تجاری قرار بگیرد.

در مورد حفاظت از خانواده، خانه و دارایی خود می توانید اصولی ( مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق ) را در پیش گرفته و انجام دهید و خطر را به حداقل برسانید. ما برخی از تغییراتی را که می توانید برای محافظت از خانه خود در برابر آتش ایجاد کنید، گردآوری کرده ایم.

از مواد بازدارنده آتش استفاده کنید
در شروع فرآیند مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق بیایید با مصالح ساختمانی شروع کنیم. برخی از آنها در برابر آتش آسیب پذیرتر از دیگران هستند. استفاده از گزینه های ضد حریق و ضد آتش کردن فضای داخلی، اولین خطوط دفاعی خوب در برابر یک فاجعه بالقوه جدی است. هنگام بازسازی یا دکوراسیون مجدد خانه، تغییرات را انجام دهید.

وقتی نوبت به مصالح می رسد، پانل های بتونی، گچ بری یا آجر برای دیوارهای خارجی، قاب های فلزی برای پنجره ها و بتن یا فلز برای بام گزینه های خوبی از جهت مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق هستند. رنگ ضد حریق نیز ایده خوبی است. برای کف سازی بتن، کاشی، سنگ یا آجر از چوب بهتر است.

در داخل خانه خود، پرده های مقاوم در برابر آتش و پارچه های اثاثیه یا لوازم داخلی را مقاوم در برابر آتش انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که از استانداردها و گواهینامه های مختلف برای کیفیت خود برخوردارند.

همچنین می توان از پارچه های خانگی موجود و اثاثیه یا مبلمان موجود در محل زندگی، برای تولید کاور های ضد آتش استفاده کرد تا در اجرای پروتکل های مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق بهترین عملکرد را داشته باشیم.

 

دتکتور دود نصب کنید
هشدارهای دود در صورت آتش سوزی اولین هشدارها را می دهند. هشدارهای سنتی هنگام تشخیص دود یا آتش سوزی بوق می زنند، در حالی که ردیاب های هوشمند امروزه هشدار را به تلفن شما ارسال می کنند. طبق منابع خدمات آتش نشانی، برای محافظت بیشتر باید در هر اتاق از خانه به جز سرویس بهداشتی سنسور دود وجود داشته باشد.

شما همچنین به یک مورد در راهرو بین حال و اتاق خواب و یکی در هر راه رو احتیاج دارید. دکتور ها از مهمترین عناصر هشداری در اجرای فرآیند موارد مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق هستند.

نوع دکتور دود مناسب برای مناطق مختلف در هر خانه وجود دارد. سنسورهای دود باید دور از منافذ هوا قرار بگیرند و باتری ها هر ۶ ماه تعویض شوند. به شما بسیار توصیه می شود که حداقل سالی یک بار دکتورهای دود خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هنوز کار می کنند.

یک کپسول آتش نشانی تهیه کنید
داشتن یک کپسول آتش نشانی سبک و مفید که یکی از اصلی ترین مراحل رعایت مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق است، می تواند بین یک خرابکاری کوچک آشپزخانه که با موفقیت مهار شده است و خانه ای به معنای واقعی کلمه در حال سوختن تفاوتی ایجاد کند.

کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع حریق برای مقابله با آنها طبقه بندی می شوند. اطمینان حاصل کنید که از تفاوت ها و نحوه استفاده از هر یک در شرایط اضطراری آگاه هستید. یک خاموش کننده خانگی معمولی باید دارای درجه ABC باشد:

کلاس A – مواد قابل احتراق مانند چوب، کاغذ، پارچه، لاستیک، زباله های خانگی، بیشتر پلاستیک ها
کلاس B – مایعات قابل اشتعال، حلال ها، روغن، بنزین، رنگ ها و لاک ها
کلاس C – گازهایی شامل متان، پروپان، هیدروژن، استیلن و گاز طبیعی
کلاس D – فلزات قابل احتراق از جمله منیزیم و آلومینیوم
کلاس E – آتش سوزی های الکتریکی
کلاس F – آتش سوزی تراشه، به عنوان جایگزینی برای پتو آتش
بر روی درهای آتش نشانی در مناطق کلیدی سرمایه گذاری کنید

آتش سوزی در خانه می تواند به سرعت گسترش یابد و در کمتر از ۱۰ دقیقه کل اتاق ها را در بر بگیرد. اما می توان با داشتن درهای آتش نشانی در شب که هنگام شیوع آتش بیشتر بسته است، خسارات ناشی از دود و آتش را به شدت کاهش داد. این کار نیز از دیگر نکات مهم در مبحث مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق است.

درب آتش دود، گرما و شعله های آتش را متوقف می کند. به طور بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از مسیر فرار محافظت می کند و به شما فرصت کافی را می دهد تا با خیال راحت از ساختمان خارج شوید.

ساختمان های غیر خانگی مشمول دستورالعمل تنظیم مقررات (ایمنی در برابر آتش) ۲۰۰۵ هستند که درهای آتش یکی از عناصر مهم مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق است. در واقع، صاحبان مشاغل به دلیل مسدود کردن درب آتش نشانی، جلوگیری از بسته شدن صحیح درب یا عدم داشتن درب منزل، مقصر شناخته شدند.

منظره ای برای توقف آتش ایجاد کنید
آتش سوزی که از خارج منشأ می گیرد، در وهله اول بهتر است با جلوگیری از رسیدن آن به خانه شما خاموش شود. با رعایت این نکات می توانید از یک باغبان ماهر برای طراحی باغچه ی شما برای کاهش سرعت یا جلوگیری از گسترش آتش به سمت خانه خود استفاده کنید. شاید یکی از دوراندیشانه ترین نکات مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق باشد اما قطعا کارایی خاص خودش را دارد.

از محوطه سازی سخت مانند بتن، سنگ یا شن در اطراف خانه استفاده کنید.
هرگونه پوشش گیاهی خشک را از اطراف خانه، به ویژه در تابستان از بین ببرید.
برای مکان های نزدیک به درب اصلی از گیاهان مقاوم در برابر آتش مانند اسطوخودوس و گل انگور استفاده کنید.
کلام آخر…

تمامی موارد یاد شده در مبحث مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق تنها دو هدف را دنبال می کند:

جلوگیری از گسترش سریع آتش که می تواند ساکنان ساختمان دام بیندازد.
کاهش احتمال و جلوگیری از بزرگ شدن آتش سوزی، بر این اساس که آتش سوزی های بزرگ خطرناک تر هستند.
در هر دوی این اهداف، هدف بزرگتری نهفته است که همانا سالم ماندن انسان در برابر این خطر و بلای ناگهانی باشد. رعایت نکات یاد شده هدفی جز سالم ماندن و بی خطر کردن شرایط زندگی را دنبال نمی کند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۱:۰۰:۲۵ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

خرید بازدید و کلیک گوگل 1 تا 10 دقیقه ارتقا زمان ماندگاری در سایت

سفارش و خرید جستجو و کلیک ارگانیک گوگل تجاری


ویژگی و قابلیت های سرویس/محصول و خدمات:


●هدف این سرویس علاوه بر ارتقا ctr و افزایش رتبه کلمات کلیدی ارتقا فوری Daily Time on Site می باشد

●ارتقا CTR استراتژی موفق، مناسب همه وب‌سایت‌ها

●ارتقا فوری Daily Time on Site استراتژی هدفمند مناسب کلیه بزینس های آنلاین

●تاثیر سریع و نتایج شفاف

●صرفه جویی در زمان و بازگشت سرمایه با نرخ جذب بالای مشتریان جدید

●قابلیت انتخاب نوع آی پی ایرانی یا خارجی

●قابلیت ثبت آمار و نمایش در گوگل سرچ کنسول و Alexa

قابلیت انتخاب Dwell Time و زمان ماندگاری 1 دقیقه تا 10 دقیقه

●فاقد قابلیت جستجو بازگشتی و بازدید صفحات سایت

●فاقد قابلیت اسکرول و کلیک تصادفی در صفحه سایت

راهبرد و مزایای سرویس جستجو و کلیک ارگانیک گوگل تجاری
جستجو و خرید کلیک گوگل تجاری شیک رنک

خرید سرچ و کلیک ارگانیک گوگل نسخه تجاری - انتخاب Dwell Time و زمان ماندگاری ★1 دقیقه تا 10 دقیقه★ - ارتقا فوری Dwell Time - ارتقا فوری Daily Time on Site - چند برابر شدن ترافیک و کلیک ارگانیک سایت - افزایش همزمان Total Impressions و Total Clicks افزایش Average CTR تا 100 درصد کسب بهترین نتیجه در Average position - کاهش و بهبود تدریجی رنک الکسا ایران و جهانی - کسب امتیاز از الگوریتم جدید گوگل - در نتیجه ارتقا فوری رتبه سایت و کلمات کلیدی از صفحات پایینی گوگل تا ردیف برتر در Google
جستجو و کلیک ارگانیک گوگل تجاری


صفحه یک گوگل ردیف اول گوگل رویا نیست .

هوش مصنوعی گوگل بر این باور است اگر بازدید کننده مدت زیادی را در سایت سپری کرده است احتمالا محتوای آن صفحه پاسخ گوی نیاز او بوده پس محتوای مفیدی است.

در نتیجه این صفحه شرایط کسب جایگاه بهتری در نتایج گوگل را دارد. Google می داند که CTR صفحه نخست و رتبه 1 گوگل حداقل 25 تا 70 درصد است، حال اگر سایتی CTR پایین تری داشته باشد به طور حتم گزینه مناسبی برای حضور جایگاه نخست و رتبه 1 گوگل نیست و جایگاه خود را از دست میدهد.

با بسته های خرید جستجو گوگل تجاری ctr تک تک کلمات کلیدی سایت خود را منفجر کنید !(99.9% CTR)! (تبدیل رویا به واقعیت) برای اولین بار توسط شیک رنک ممکن شد در گذشته ارتقا CTR بیش از 10 درصد ممکن نبود و همچنان در هیچ سایت و بسته دیگری امکان پذیر نخواهد بود با بسته های ابتدایی آغاز کنید تا به باور این افتخار پی برده سپس انفجار واقعی را در گوگل بصورت حرفه ای برای کلیه کلمات کلیدی سایتتان را رقم بزنید.

فرض کنید در یک بسته کلیک گوگل نسخه تجاری فقط 100 نفر عبارت کلیدی سایت شما را جستجو کنند و 100 کلیک صورت بگیرد نسبت جستجو و نرخ کلیک منجر به افزایش 100% Average CTR می گردد .

این فرایند بکلی به گوگل واکنش مثبت و تعامل بازدید کننده گان نسبت به سایت را با جستجو و کلیک باکیفیت و ارگانیک ثابت می کند و بلعکس اگر نرخ جستجو و کلیک سایتی در نتایج جستجو گوگل ضعیف باشد با افت و کاهش CTR روبرو بوده و جایگاه کلمات کلیدی و سایت تنزل پیدا خواهد کرد.

نکته:

میانگین مدت سپری شدن کاربر در سایت و Dwell Time هر یوزر بعد از لحظه جستجو و کلیک تا لحظه خروج از سایت 1 دقیقه تا 10 دقیقه قابل انتخاب می باشد .

 

منبع : chicrank.com


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۰۸:۴۲ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی

امروزه تاثیرات زیست محیطی ساختمانها امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. برخی از سازمانها، مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی و انواع دیگر ساختمان ها را علاوه برتطبیق با محیط زیست، در نظر دارند و پایش می کنند. در مقایسه با تمرکز بر روی طراحی سبز و یا صرفا ساخت و ساز، مقاوم سازی ساختمانها می تواند اثرات زیست محیطی بسیار بزرگتری داشته باشد.

از دید نسل امروز، زیبایی امری بی بدیل و مهم در انتخاب نوع مسکن است اما آنچه حرف اول و آخر را در انتخاب نهایی یک ساختمان می زند، اطمینان از کیفیت آن و محکمی و میزان دوام و طول عمر آن است.

به دلیل تغییرات محیطی جهانی و گرم شدن کره ی زمین، افزایش انتشار دی اکسیدکربن تأثیرات منفی زیادی بر محیط زیست داشته است. توسعه ساختمانهای با کربن صفر، ارتقا صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش کربن، و مفهوم حفاظت از محیط زیست سبز از موضوعات مهم بشریت برای پیگیری مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی است و دستیابی به توسعه پایدار تلقی می شود.

در برخی نقاط جهان، ترکیب رطوبت و نمک زیاد در محیط، خوردگی ناشی از یون های کلرید و زمین لرزه ها اغلب منجر به تشکیل شکاف در ساختمان ها می شود.

این شکاف ها می توانند باعث اکسیداسیون و خوردگی میلگرد و حتی صدمه به ساختار بتن یا جوش خوردن آن شوند. آسیب های ساختاری متداول با دوغاب رزین اپوکسی قابل اصلاح است.

با این حال، چنین روش هایی قادر به از بین بردن اجزای زنگ زده میلگردها در داخل سازه ها نیستند و میلگردهای داخلی را در معرض اکسیداسیون مداوم در محیط اصلی پوشیده از زنگ زدگی قرار می دهند. این تنها یکی از عوامل کاهش و توقف در روند مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی است.

 

عوامل تاثیر گذار در تسریع تخریب ساختمان ها
سازه های بتن آرمه تقریباً از زمان ساخت به دلیل قرار گرفتن در معرض محیط (به عنوان مثال دما، رطوبت و بارهای حلقوی) می توانند به یک شکل یا شکل دیگر خراب شوند. سرعت تخریب سازه به طراحی آن، انتخاب مواد، کیفیت ساخت، و در معرض بودن در محیط زیست بستگی دارد.

عمر مفید یک قطعه زمانی اتفاق می افتد که دیگر نتواند نیازهای عملکردی و عملکردی خود را برآورده کند و این لحظه همان زمانی است که نیاز به مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی حس می شود.

مواردی که تحت شرایط نامساعد، می توانند باعث خرابی زودرس سازه های بتن آرمه شوند، عواملی هستند که بر روی مواد تقویت کننده بتن یا فولاد تأثیر می گذارند.

تخریب بتن می تواند ناشی از عملکرد نامطلوب ماتریس خمیر سیمان یا مواد دانه ای آن در اثر حمله شیمیایی یا فیزیکی باشد. در عمل، این فرایندها ممکن است همزمان برای تقویت یکدیگر رخ دهند.

تقریباً در تمام فرایندهای فیزیکی و شیمیایی تأثیرگذار بر دوام سازه های بتونی، عامل غالب در مکانیسم تخریب، وجود منافذ، ترک ها و آب است که میتوانند عوامل تهدید کننده و از بین ربرنده ی روش های مقاوم سازی ستون های بتنی و ساختمان های فولادی باشند.

حمله شیمیایی ممکن است به اشکال مختلفی رخ دهد: سولفات، اسیدها یا بازها؛ تأخیر در تشکیل اترینگیت؛ و واکنش های قلیایی. حمله فیزیکی شامل تخریب بتن در اثر تأثیرات خارجی است و به طور کلی شامل ترک خوردگی به دلیل مقاومت کششی بیش از حد بتن یا از بین رفتن مواد سطحی است.

مکانیسم های حمله فیزیکی بتن شامل تبلور نمک، انجماد و ذوب، قرار گرفتن در معرض حرارت/ چرخش حرارتی، سایش/ فرسایش/ کاویتاسیون، تابش، فرسودگی یا لرزش، حمله بیولوژیکی و ته نشینی است.

تخریب مواد تقویت کننده فولاد ملایم می تواند در نتیجه خوردگی، تابش، افزایش دما یا اثرات خستگی رخ دهد، که خوردگی محتمل ترین شکل حمله است. سیستم های پس از کشش به دلیل شل شدن تاندون و خزش و انقباض بتن، به مکانیسم های تخریب همان تقویت کننده فولاد ملایم به علاوه از دست دادن نیروی پیش تنیدگی حساس هستند.

 

بررسی راه حل پیشنهادی برای جلوگیری از پوسیدگی و تسریع در روند مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی
ممکن است اجزای واقع در اعماق سازه ها در اثر اکسیداسیون مداوم میلگردها متورم و باعث شکستن و پاشیدن بتن شوند و تلاش های قبلی برای تعمیر را بی اثر کنند.

یکی از روش ها، استفاده از رزین اپوکسی ویسکوزیته کم به پایه دال و اجازه دادن به آن برای نفوذ کامل به شکاف های بتونی و سطح میلگردها است که یک روش اصلاح و بازسازی است و بخوبی در فرآیند مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی جواب داده است.

علاوه بر این مورد لایه و ترمیم باند، تکه های پلاستیکی تقویت شده با الیاف کربن (CFRP) به عنوان مواد ترمیمی در میان کارشناسان پذیرفته شده و به تیرها و صفحات دال (سقف) متصل می شوند. از فولادهای زاویه دار در لبه ها استفاده و برای اتصال تیرها به دال با لنگرهای شیمیایی نصب انجام می شود. در مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی این روش یکی از اصلی ترین مراحل است.

همچنین شکافهای بین فولادهای زاویه ای و دال با رزین اپوکسی پر شده و در سمت کوتاه دال، تیرهای کوچک فولادی H از فاصله ۱ متری به عنوان وسیله ای برای مقاوم سازی نصب می شوند.

از آنجا که رزین اپوکسی پس از انجام واکنش های شیمیایی ۸٪ منبسط می شود، کاملاً با بتن، تکه های CFRP و مواد فولادی پیوند می خورد و به مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی کمک شایانی خواهد کرد.

خوردگی ایجاد شده توسط کربناسیون و خوردگی ایجاد شده توسط کلریدها دو نوع از آسیب دیدگی های سازه های بتنی است. روش پیشنهادی بالا که یکی از بروزترین روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی است، در سالیان اخیر انجام آن رو به افزایش گذاشته است، هزینه های ساخت را کاهش می دهد و عمر مفید سازه ها را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

در انتها توصیه می شود برای انتخاب بهترین راهکار برای مقاوم سازی حتما به توصیه ی کارشناسان زبده گوش داده و مشورت با آنها را در دستور کار قرار دهید.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ مرداد ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۰۸:۳۴ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)

بررسی مزایا و ویژگی های مقاوم سازی با مصالح FRP

بلایای طبیعی مانند طوفان، گردباد، سونامی و زمین لرزه و اثرات تصادفی می توانند در عرض چند ثانیه به سازه های فاقد مقاوم سازی ستون های گرد بتنی آسیب برسانند یا از بین ببرند.

از طرف دیگر، آب شور، مواد شیمیایی ضد عفونی کننده و چرخه های انجماد و ذوب می توانند باعث خرابی ساختار در مدت زمان طولانی تری شوند. این ساختارها در حوادث شدید آسیب پذیر هستند و برای مطابقت با معیارو استانداردهای ساخت و ساز فعلی نیاز به مقاوم سازی دارند. تکنیک های مقاوم سازی سنتی شامل ژاکت های بتنی و استیل است اما این روشها وقت گیر و پرمصرف هستند. آنها همچنین سطح مقطع ستون سازه را افزایش می دهند.

یکی از روشهای جدید ترمیم، استفاده از پلیمر های تقویت شده با الیاف است. این پلیمرها (FRP) به دلیل خواص مکانیکی عالی، مقاومت در برابر خوردگی، دوام، وزن سبک، سهولت استفاده، کاهش زمان ساخت، بازده عالی و چرخه عمر طولانی تری داشته و گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در سازه ها می باشد.

امروزه قیمت مقاوم سازی با FRP در مقایسه با روش های سنتی کم بوده و نحوه اجرای آن آسان و ارزان می‌باشد. در این مطلب سعی داریم تا بطور کلی و اجمالی به بررسی مزایا و ویژگی مقاوم سازی ستون های گرد بتنی با مصالح FRP بپردازیم.

ترمیم و تقویت ستون های بتن آرمه (RC) از طریق کامپوزیت های FRP شامل بسته بندی FRP خارجی، محوطه سازی FRP و محلول پاشی FRP انجام می پذیرد. به دلایل مختلف از جمله عدم محصور شدن، بارگذاری خارج از مرکز، بارگذاری لرزه ای، تأثیرات تصادفی و خوردگی می توان ستون ها را برای افزایش ظرفیت محوری، برشی و خمشی تقویت کرد که این کارها میتواند بخشی از فرآیند مقاوم سازی ستون های گرد بتنی با مصالح FRP باشد.

تهدیدات یک ستون بتنی در حین ساخت و بعد از آن چه میتواند باشد؟
اگر بخواهیم بطور خلاصه به این موضوع بپردازیم شاید بتوان گفت انواع خرابی و شکست در طی فرآیند ساخت یک سازه ممکن است یک ستون بتنی را درگیر کند. این آسیب ها خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

شکست برشی ستون های بتنی
بدترین نوع شکست شکست برشی در یک ستون است که معمولا با برش های مورب بر روی یک ستون ظاهر می شود. استفاده از مصالح FRP طی مقاوم سازی ستون های گرد بتنی میتواند تا حد زیادی مانع از ایجاد چنین برش ها و شکست هایی در ستون های بتنی شود.

خرابی ناشی از ایجاد مفصل پلاستیک خمشی در ستون های بتنی
با رخداد زلزله در ستونهایی که توسط این نوع از الیاف مقاوم سازی نشده اند بعضا ترک هایی در قسمت های انتهایی شاهد هستیم که میتواند باعث از بین رفتن بتن یا حداقل کاهش عمر زیاد آن شود.

خرابی در محل وصله پوششی آرماتورهای طولی در ستون های بتنی
نزدیکی و همپوشانی زیاد لنگر های یک ستون بتنی، عدم استفاده از الیاف FRP و عدم اجرای مقاوم سازی ستون های گرد بتنی باعث شده تا این نوع شکست رخ دهد و بتواند آسیبهای جدی به بافت یک ستون وارد کند. بسته به نوع وصله های زده شده، در صورت رخداد وقایعی مثل زلزله امکان جدا شدن آرماتور ها نیز می رود. در اینجا نیز بهتر است با استفاده از الیاف به کاهش اثرات سو عدم استفاده از آن غلبه کنیم.

مزایای مقاوم سازی ستون ها و سازه‌های بتنی با مصالح FRP
سیستم های پیوند دهنده FRP ابزار مفیدی برای افزایش مقاومت فشاری محوری و همچنین افزایش قابلیت شکل پذیری یک عدد بتن هستند. در صورت داشتن ظرفیت کافی مقاومت در برابر زلزله، افزایش شکل پذیری اعضای تحت نیروی محوری و خمشی از اهداف اصلی مقاوم سازی ستون های گرد بتنی است. رفتار تنش مشخصه بتن محصور FRP مربوط به تعیین فشار محدود کننده و افزایش نتیجه تنش فشار در بتن است.

در جریان مقاوم سازی ستون های گرد بتنی و سازه‌های بتنی با استفاده از مصالح FRP، مقاومت فشاری ستون افزایش می یابد بدین ترتیب که می توان از سیستم هایFRP ، جهت ایجاد محصورشدگی از طریق دورپیچ کامل FRP و به طبع آن افزایش مقاومت فشاری ستون بتنی استفاده نمود. 

در حقیقت بتن محصور شده مقاومت فشاری بسیار بالاتری نسبت به بتن محصور نشده دارد زیرا محصور کردن ستون باعث ایجاد فشار جانبی بر بتن می شود. از دیگر مزایای استفاده از مصالح FRP میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت بالای مقاوم‌سازی
تطبیق پذیری با محیط که در فرآیند بکارگیری آن در مقاوم سازی ستون های گرد بتنی موضوع مهمی بشمار می رود، باعث شده تا سرعت مقاوم سازی تا حد زیادی افزایش یابد. این کارایی باعث پیشبرد هر چه سریعتر پروژه و کم شدن زمان ساخت خواهد شد.

ضخامت پایین
ضخامت کم علیرغم تصور همگان باعث عدم تغییر شکل ستون از ابعاد واقعی آن خواهد شد. این در صورتی است که با این نوع از ضخامت هم کارایی فراوان و مقاومت بالایی در جلوگیری از آسیب رساندن دارد.

هزینه نسبتاً کم
هزینه همیشه یکی از مهمترین عوامل در تعیین نوع و برآیند کار است که صاحبان پروژه ها همیشه به این مورد نگاه ویژه ای دارند. استفاده از مصالح FRP در مقاوم سازی ستون های گرد بتنی میتواند تا حد زیادی از هزینه کرد های گراف جلوگیری کرده و گزینه ای مناسب برای پیمانکاران و صاحبان پروژه ها باشد.

کمترین محدودیت‌های اجرایی
انعطاف پذیری این نوع مصالح در امر استفاده از آن باعث شده تا از این نوع الیاف در انواع ستون های مختلف بکار گیری شود. بطور مثال ستون های گرد که در فرآیند مقاوم سازی هر نوع الیافی بدلایل شکل ظاهری آن بر روی آن سوار نخواهد شد.

وزن پایین و کمترین افزایش در ابعاد پایه
وزن پایین این الیاف FRP ویژگی دیگری از این نوع از پایه هاست بطوریکه استفاده از آنان تا حد زیادی مانع از سنگین شدن بار سازه خواهد شد. البته ناگفته نماند این سبکی بمعنای عدم کارایی نیست بلکه تا حد زیادی مانع از آسیب رسیدن به بتن در جریان فرآیند مقاوم سازی ستون های گرد بتنی خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ تیر ۱۴۰۰ساعت: ۰۳:۰۰:۵۹ توسط:محمد موضوع: نظرات (0)